دانستني هاي لباس

دسته بندی های اندام در خانم های دارای اضافه وزن

در دنیای مد ، اندام مانکن ها و مدل های زن ، باید باریک و بلند و تقریبا بدون برجستگی باشد. اما در دنیای واقعی ، بیشتر

خانمها از چنین اندامی برخوردار نیستند و طبیعتا بیشتر خانمها دارای اضافه وزن هستند.

بیشتر زنانِ دارای اضافه وزن ، احساس می کنند که مدل لباس های مد روز برای آنها طراحی نشده اند و نمی توانند لباس مناسب و دلخواه خود را پیدا کنند در حالی که اشتباه می کنند. دریافتن این موضوع که کدام مدل لباس با اندام شما تناسب بیشتری دارد می تواند در انتخاب بهترین مدل لباس کمک زیادی به شما بکند.

دسته بندی های اندام در خانم های دارای اضافه وزن

در درجه اول باید تیپ و شکل اندام خود را بیشتر بشناسید و بدون تعارف مشخص کنید که در کدام دسته بندی اندامی قرار دارید؟ به خاطر داشته باشید که اندام همه خانمها یکسان و شبیه به هم نیست. یک نفر ممکن است کوتاه باشد یا بلند ، اضافه وزن داشته باشد و یا لاغر و کم وزن باشد اما نکته مهم اینجاست که با دانستن مهم ترین و بارزترین ویژگی های خود ، می توانید سبک و مدل لباس مناسب خود را انتخاب کنید.

قبل از هرچیز بهتر است استایل ها و تیپ های مختلف را با هم بررسی کنیم.

استایل ساعت شنی :

این یک استایل کلاسیک و شناخته شده است . این خانم ها به شکل عدد ۸ هستند. بالاتنه و باسن و رانهای کمی پُر و دور کمر کوچک و باریک دارند.

استایل قیف یا V شکل :

 اضافه وزن این افراد در بالاتنه به طرز محسوسی بیشتر از پایین تنه است. قفسه سینه این خانمها بزرگتر از باسن و رانهای آنهاست.

استایل گلابی :

این تیپ ، شایع ترین اندام در بین خانم هاست.باسن پهن و کمری معمولا کوتاه و پاهایی بلند و چاق . این استایل تقریبا شبیه به حرف A است.

استایل سیب :

خانم هایی که میان تنه آنها چاق و پر است و بدنی گرد دارند و بیشتر در اطراف شکم خود چربی و اضافه وزن دارند. بالاتنه این خانمها نیز بزرگ است و اغلب پاهای لاغر و پشت صاف و تخت دارند.

اندام شما از هر نوع از تیپ های ذکر شده که باشد مهم نیست . هدف اصلی شما در انتخاب مدل لباس باید این باشد: خودتان باشید و به نقاط مشکل دار بدن خود توجه نکنید ، سعی نکنید قسمت های چاق بدن خود را پنهان کنید فقط تلاش کنید مدل لباسی را انتخاب کنید که این قسمت های مشکل دار اندام شما را با قسمت های دیگر بدنتان متناسب و هماهنگ کند.

در قسمت اول این مقاله ، دسته بندی استایل های اضافه وزن را معرفی کردم و ویژگی های هر کدام از تیپ ها را شرح دادم. همینطور توضیح دادم که آنچه شما را خوش لباس و شیک پوش می کند ، تناسب اندام شما نیست ، بلکه چگونه لباس پوشیدن شماست. گفتم که اکثر خانمها اضافه وزن دارند و یا حداقل اندامی شبیه به مانکن های دنیای مد ندارند. اما باید یادبگیرند که ویژگی های اندام خود را بشناسند و لباسی انتخاب کنند که مناسب اندام آنها باشد.

در قسمت دوم مقاله می خواهم توضیح بدهم که خانم های تیپ اول ، یعنی خانمهایی که استایل ساعت شنی یا ۸ شکل دارند ، در هنگام انتخاب مدل لباس ، چه نکاتی را می بایست در نظر بگیرند و کدام مدل لباس برای آنها مناسب است.

مدل لباس مناسب برای خانم های با اندام ساعت شنی

اگر شما اضافه وزن مختصری دارید و اندام شما از نوع استایل ساعت شنی است ( که در قسمت اول توضیح دادم ) ، باید بگویم

که شما تصویر کاملی از اندام زنانه در هنر رنسانس هستید که در تابلوهای نقاشی زمان جنگ جهانی دوم ، به تصویر کشیده می شد. به تاثیر منفی اضافه وزن خود در تناسب اندامتان توجه نکنید. شما می بایست مدل لباسی را انتخاب کنید که اندام شما را کمی کشیده تر و بلند تر نشان دهد نه اینکه شما را تبدیل به یک کوتوله کند.

نکاتی که خانمهای با اندام ساعت شنی باید در لباس پوشیدن رعایت کنند.

» از کمربند استفاده کنید. استفاده از مدل لباس هایی که کمربند دارند ، نگاه بینندگان را به کمر باریک و متناسب شما جلب می کند. بنابراین شما می توانید از کمربندهای شیک و متمایز در مدل لباس خود استفاده کنید. به طور کلی مدل های لباسی که به طور واضح دارای کمربند هستند برای شما مناسب است.

» مدل لباس هایی را انتخاب کنید که یقه باز یا یقه هفتی داشته باشند و گردن شما را بلند نشان داده و نگاه ها را بیشتر متوجه گردن و صورت شما کنند.

» اگر شانه ها و بازوهای شما بیش از حد درشت نیست ، از مدل های لباس  دکولته استفاده کنید. در انتخاب لباس های دکولته به کمر آنها هم توجه کنید که باریک و مناسب باشد.

» اگر لباس دو تکه می پوشید ، حتما باید هم رنگ باشند که شما را قد بلند تر نشان دهند.

» به یاد داشته باشید که مدل های لباس مشکی و رنگ های تیره ، شما را لاغر تر نشان می دهند.

» دامن چین دار ( با چین های کم ) بپوشید.

» کفش های پاشنه بلند بپوشید که شما را قد بلند تر نشان دهند و تناسب قسمت های تحتانی بدن شما را بهتر نشان دهند.

اجتناب کنید از :

» انتخاب مدل های لباس یقه دار یا یقه اسکی

» انتخاب مدل های لباس دو تکه با رنگ و طرح متفاوت که شما قد کوتاه نشان دهند.

» پوشیدن دامن های کوتاه

» پوشیدن شلوار های شل و ول و اصطلاحا مدل های بَگی زیرا پاهای شما را کلفت و چاق نشان می دهند.

» کت هایی که پایین آنها پهن ، چین دار و گشاد است.

» لباس هایی که کمر بلند و کشیده دارند و طول آنها تا زیر باسن و بالای زانوهاست.

» پوشیدن کت های چهار دکمه که بالاتنه شما را خیلی بزرگ نشان می دهند.

» لباس های کمر کشی و لباس هایی که کمرِ باریک و متناسب شما را استتار می کنند.

اگر نکات فوق را در انتخاب مدل لباس خود رعایت کنید ، مطمئن باشید که قسمت های مشکل دار و چاق بدن شما به خوبی با قسمت های دیگر بدنتان هماهنگ می شود و در واقع توجه دیگران بیشتر به قسمت های متناسب و خوش ترکیب بدن شما جلب می شود تا بخش هایی که کمی پُر هستند.

 خانم های با استایل قیفی شکل یا V شکل

در قسمت اول اول این مقاله ، توضیح دادم که خانم هایی که اضافه وزن دارند ، معمولا دارای یکی از استایل های : ساعت شنی ، قیف ، گلابی و یا سیب هستند. در قسمت دوم توضیح دادیم که خانمهایی که اندام آنها به شکل ساعت شنی است ، در هنگام انتخاب مدل لباس ، به چه نکاتی باید توجه کنند تا بتوانند شیک و خوش لباس باشند. و حالا نوبت خانم هایی است که اندام آنها به شکل قیف  و یا V است.

مدل لباس مناسب برای خانم های با اندام قیفی شکل

همانطور که در قسمت اول این مقاله توضیح دادم ، خانم های با اندام قیفی شکل  ( V شکل ) بیشتر در بالاتنه و قفسه سینه خود دارای اضافه وزن و چاقی هستند و معمولا باسن ، رانها و ساق پای این خانمها به طور حسادت برانگیزی باریک و متناسب است. این خانم ها باید مدل لباسی را انتخاب کنند که نگاه ها را بیشتر متوجه پاهای آنها کند و آنها را کمی قد بلند تر نشان دهد و قسمتهای پهن و چاق بالاتنه را بیشتر با قسمت های پایین بدن آنها هماهنگ کند.

نکاتی که خانم های با اندام قیفی شکل باید هنگام لباس پوشیدن رعایت کنند:

» مدل لباس های با یقه باز و یا یقه هفت بپوشید تا گردن شما بیشتر جلب توجه کند.

» لباس های یقه باز و یقه هفت را با گردن بند های بلند و دراز ست کنید تا گردن شما را بلند تر و کشیده تر نشان دهند.

» مدل های لباس با طرح ها و خطوط عمودی را انتخاب کنید . این مدل های لباس شما را قد بلند تر و باریک تر نشان می دهند.

» دامن کوتاه بپوشید تا توجه ها را بیشتر به پاهای شما جلب کند و آنها را کشیده تر نشان دهد.

» کفش های پاشنه بلند بپوشید تا پاهای شما زیبا تر جلوه کند.

» مدل های لباس تیره و مشکی شما را جمع و جور تر نشان می دهند و لباس های روشن شما را درشت اندام می کنند. بنا براین بلوز و پیراهن های تیره رنگ با دامن یا شلوار روشن شما را متناسب تر نشان می دهد.

» پوشیدن لباس های یک رنگ هم استراتژی خوبی است و شما را بلند قد و باریک نشان می دهد.

» کت ها و پیراهن های بلند هم می توانند شما را قد بلند تر نشان دهند.

» بوت و چکمه بپوشید تا پاهای شما را کشیده تر و بلند تر نشان دهد.

اجتناب کنید از:

» استفاده از کمر بند های پهن چون شما را کوتوله نشان می دهند.

» کتهای یقه پالتویی و یقه نظامی نپوشید چرا که جلو سینه شما را درشت و چاق نشان می دهند.

» مدل های پالتو و لباس دو ردیف دکمه دار و مدل های یقه نظامی که جلو سینه شما را پُر نشان می دهند.

» بلوز و پیراهن پف کرده که بالاتنه شما را بزرگ تر و چاق تر نشان می دهد

» مدل های لباس با یقه بسته و یقه های بزرگ

» بلوز و پیراهن تنگ و چسبان

» مدل های لباس با رنگ روشن

» مدل های لباس با طرح ها و خطوط افقی

رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد، در انتخاب مدل لباس ، به شما کمک می کنندکه لباس هایی را انتخاب کنید که بیشتر توجه را به پاها و ساق های شما جلب کند و بالا تنه و جلو سینه شما را که بزرگ و پُر است را جمع و جور تر نشان دهد.

 خانم های با استایل گلابی

در قسمت اول اول این مقاله ، توضیح دادم که خانم هایی که اضافه وزن دارند ، معمولا دارای یکی از استایل های : ساعت شنی ، قیف ، گلابی و یا سیب هستند. در قسمت دوم توضیح دادیم که خانمهایی که اندام آنها به شکل ساعت شنی است ، در هنگام انتخاب مدل لباس ، به چه نکاتی باید توجه کنند تا بتوانند شیک و خوش لباس باشند. در قسمت سوم نکاتی را که خانمهای با استایل قیفی شکل ( V شکل ) باید در انتخاب مدل لباس رعایت کنند ، شرح دادیم. نوبت می رسد به خانم هایی که دارای استایل گلابی هستند.

مدل لباس مناسب برای خانم های چاق با اندام گلابی شکل

همانطور که در قسمت اول این مقاله توضیح دادم ، خانم هایی که باسن پهن و کمر کوتاه دارند ، پاهای بلند و چاق دارند و اندام آنها تقریبا شبیه به حرف A است ، اصطلاحا استایل آنها به شکل گلابی است. اگر شما اندامی این چنین دارید باید بگویم که شایع ترین و متداول ترین اندام در بین کسانی که اضافه وزن دارند ، همین استایل است. بیشتر چربی ها در این استایل در قسمت های زیر کمر و اطراف باسن تجمع کرده اند.

این خانم ها می بایست مدل لباس خود را از سبک ها و رنگ هایی انتخاب کنند که چاقی نیمه پایین بدن آنها را از نگاه ها پنهان کند و بیشتر نگاه ها را متوجه نیمه بالایی بدن کند. علاوه بر این ، خانم های که چنین استایلی دارند ، می بایست لباس هایی بپوشند که اندام آنها را کشیده تر نشان دهد. سوالی که این خانم ها همیشه می پرسند این است: چه مدل لباسی بپوشم که قسمت های چاق بدنم در مقایسه با سایر قسمت ها ، متناسب به نظر برسد؟

نکاتی که خانم های با اندام گلابی شکل باید هنگام لباس پوشیدن رعایت کنند:

» تاپ ، پیراهن و بلوزهایی را به تن کنید که رنگ های جیغ یا طرح های درشت دارند و پر زرق و برق هستند یا جزئیات جلب نظر کننده تری دارند. به این ترتیب نگاه ها را بیشتر متوجه بالا تنه خود کنید.

» با استفاده از طلا و جواهر ، روسری های شیک و چشم گیر ، آرایش جذاب و … ، می توانید نیمه بالایی اندام خود را های لایت کرده و نگاه ها را از نیمه پایین اندام خودتان منحرف کنید.

» لباس های روشن را برای بالا تنه خود انتخاب کنید. رنگهای روشن این قسمت ها را درشت تر نشان می دهد. در عوض از شلوارها و دامن های تیره رنگ استفاده کنید ، چرا که رنگ های تیره همیشه باعث جمع و جور نشان دادن بدن می شوند.

» کت های بلند و پیراهن هایی را برتن کنید که تا زیر باسن شما باشند.

» تونیک و پیراهن های بلند بپوشید.

» کمربند هایی که با دامن یا شلوار شما ست هستند استفاده کنید.

» مدل لباس هایی را انتخاب کنید که پایین کمر آنها ساده است. شلوار هایی که جلو آنها ساده و صاف است و دامن های ساده نیز مناسب هستند چرا که پایین تنه شما را جمع و جور نشان می دهند.

» کفش پاشنه بلند بپوشید تا پاهای شما را بلند تر نشان دهند.

اجتناب کنید از:

» دامن های پلیسه دار  ، چرا که قسمت های پایین بدن شما را بزرگتر نشان می دهند.

» شلوار هایی که جیب دارند نپوشید خصوصا جیب های بزرگ و بادکرده و یا شلوار های شش جیب

» مدل لباس هایی که پایین تنه آنها طرح های چاپی و رنگی دارند نپوشید خصوصا از مدل لباس هایی که طرح های پایین تنه آنها افقی است اجتناب کنید.

در قسمت چهارم ، نحوه انتخاب مدل لباس برای خانم های چاق با استایل سیب را توضیح خواهیم داد.

خانم های با استایل سیب

در قسمت اول اول این مقاله ، با انواع دسته بندی اندام در خانم های چاق آشنا شدیم : ساعت شنی ، قیف ، گلابی و یا سیب . در قسمت دوم به توضیح نکاتی که خانم های چاق با استایل ساعت شنی می بایست در انتخاب مدل لباس رعایت کنند پرداختیم.  در قسمت سوم توضیح دادیم که خانم های چاقی که استایل قیفی شکل ( V شکل ) دارند ، می بایست چه مدل لباس هایی بپوشند. در قسمت چهارم ،  نکاتی را که زنان چاق با استایل گلابی باید رعایت کنند تا خوش لباس و شیک پوش به نظر برسند ، شرح دادیم.  نوبت می رسد به قوانین لباس پوشیدن برای خانم های چاقی که استایل سیب دارند.

مدل لباس مناسب برای خانم های چاق با استایل سیب

در قسمت اول این مقاله توضیح دادم که اگر اضافه وزن شما بیشتر در ناحیه میانی اندام شما و اطراف شکم ، مشهود است و همچنین بالاتنه شما هم درشت و پُر است و پاهای نسبتا لاغر و پشت صاف دارید ، شما در دسته بندی استایل سیب قرار می گیرید.

خانم های چاق که در دسته بندی سیب قرار می گیرند ، می بایست مدل لباس هایی را انتخاب کنند که بیشتر نگاهها را متوجه پاها و گردن آنها کند و تا حد ممکن قسمت های میانی اندام آنها را که چاق و پُر است ، از نگاه ها دور کند.

نکاتی که خانم های با استایل سیب باید هنگام لباس پوشیدن رعایت کنند:

» مدل های دامن و شلوار طرح دار انتخاب کنید و حتی الامکان بلوز ، پیراهن و تاپ هایی که الگو و طرح دارند نپوشید. چرا که پارچه های طرح دار ، جلب توجه می کنند.

» دامن کوتاه بپوشید تا پاهای شما بیشتر جلب توجه کند و نگاهها از قسمت های شکم و کمر شما منحرف شود.

» مدل لباس های با گردن باز و یقه هفت بپوشید تا نیم تنه بالای شما بیشتر جلب توجه کند.

» مدل های دامن ساده و بدون پلیسه و یا حداقل با پلیسه و چین کم بپوشید. به این ترتیب قسمت های پایین اندام خود را با قسمت های میانی و بالا هماهنگ تر می کنید.

» اگر پشت شما تخت و صاف است ، شلوارهایی بپوشید که جیب عقب دارند تا قسمت های پشت شما پُر تر جلوه کند.

» مدل لباس هایی را انتخاب کنید که کمر آن کوتاه و باریک است. به این ترتیب کمر و زیر شکم خود را استتار کنید. مدل لباس هایی که کمر پهن دارند ، توجه را بیشتر به این نقاط جلب می کنند.

» مدل لباس هایی را بپوشید که یک رنگ هستند. لباس های تک رنگ می توانند شما را باریک تر و بلند تر نشان دهند.

» اگر کُت می پوشید ، یقه های ساده را انتخاب کنید و دکمه های کُت را نبندید.

اجتناب کنید از:

» مدل لباس های با طرح ها و خطوط افقی چرا که شما را کوتاه تر و چاق تر نشان می دهند.

» شلوار های تنگ

» شلوار های جلو پلیسه دار و  جلو چین دار ، چرا که قسمت های پشت شما را تخت تر و صاف تر نشان می دهند.

» مدل های لباس و کت کوتاه که انتهای آنها تا کمر شماست . چرا که شما را کوتاه تر و چاق تر نشان می دهند.

» کت های یقه نظامی ، یقه پالتویی و دو ردیف دکمه دار

مجموعه مقالات ” انتخاب مدل لباس برای خانم هایی که اضافه وزن دارند ” به پایان رسید. هدف اصلی من در این مقالات راهنما آموختن این نکته به شما بود که اندام هیچ کس کامل و بدون نقص نیست. اما خانم های باهوش یادمی گیرند که چگونه لباس بپوشند تا قسمت های مثبت اندام خود را پررنگ کرده و قسمت های منفی و چاق را کم رنگ تر کنند.

شیک پوشی و خوش لباس بودن بیش از آنکه به تناسب اندام شما ارتباط داشته باشد ، به این بستگی دارد که شما چگونه انحنا ها و برآمدگی ها و نقاط مشکل دار بدن خود را با قسمت های دیگر بدنتان هماهنگ می کنید. سعی نکنید قسمت های چاق بدن خود را پنهان کنید . فقط بکوشید آنها را با قسمت های متناسب اندام خود ، هماهنگ کنید.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام بهمن ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۶ بعد از ظهر  توسط  منيژه مصفا  |